Close

Presta Shop. Intuicyjny system dla sklepu online

PrestaShop w sklepie internetowym

PrestaShop jest darmowym systemem cms (open source) do obsługi sklepów internetowych. System powstał w 2007 roku i ostatnio jest co raz bardziej popularny wśród osób, które tworzą strony internetowe z wielu przyczyn.

Przede wszystkim PrestaShop dysponuje niemalże trzystoma dodatkami, dzięki którym tworzenie sklepu internetowego staje się prostsze. Dodatkowo PrestaShop jest bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze.

Poniżej przygotowaliśmy listę cech, które wyróżniają PrestaShop na tle innych systemów cms do obsługi sklepów internetowych.

Presta Shop czyli łatwy w obsłudze sklep internetowy

Pomimo, że faktycznie panel cms jest prosty w obsłudze, nie oznacza to, że ma on małą ilość funkcji, narzędzi i dodatków aby usprawniać sprzedaż w sklepie.

Dużym plusem PrestaShop jest możliwość korzystania z panelu zarządzania na telefonach i tabletach, co jest bardzo przydatne gdy nie masz przy sobie komputera aby sprawdzić np. status płatności lub nowe zamówienia.

Jeśli chcesz sprawdzić jak wygląda panel PrestaShop możesz to zrobić na stronie oprogramowania, ponieważ developerzy udostępnili demo.

PrestaShop - demonstracyjna wersja sklepu internetowego

Presta Shop szablony

W każdej chwili możesz zmienić wygląd swojego sklepu internetowego i wybrać z bardzo obszernej bazy dostępnych szablonów. Jeśli nie chcesz inwestować zbyt wiele możesz skorzystać z darmowych szablonów do PrestaShop, ponieważ jest ich na prawdę dużo.

Dodatkowo możesz skorzystać z bardzo dużych zasobów dodatków w postaci pluginów, jednak nie wszystkie są darmowe. Wręcz ceny czasem odstraszają. O ile podstawowe funkcje np w WordPressie są darmowe, w PrestaShop trzeba za to zapłacić od 20$.

Ceny szablonów też nie są specjalnie atrakcyjne. Zaczynają się od 59$ wzwyż.

Presta Shop – Funkcjonalność

Strony oparte o PrestaShop są responsywne. Standardowy szablon jest dostosowany do urządzeń mobilnych co ma obecnie bardzo duże znaczenie.

PrestaShop dostępne jest w bardzo wielu językach dlatego możesz korzystać z panelu w języku polskim. Nie wszystko jest jednak przetłumaczone perfekcyjnie, ale myślę, że jest to kwestia czasu i aktualizacji.

Przy użyciu jednego panelu możesz zarządzać wieloma sklepami internetowymi. Jest to opcja znana z Magento i bardzo ułatwia pracę gdy posiadamy kilka sklepów internetowych.

W panelu „Presty” mamy wbudowaną analitykę, więc bez korzystania z Google Analytics możesz sprawdzić aktywność użytkowników w swoim sklepie internetowym.

Presta Shop dysponuje dużą ilością ciekawych narzędzi do wzbogacenia marketingu internetowego w sklepie. Do dyspozycji mamy gotowe pop-upy, newswlettery, integrację z social media i wiele innych narzędzi wspomagających sprzedaż i budowanie lojalności użytkowników.

Niestety dodatki takie jak usprawnione linkowanie wewnętrzne dobre dla SEO są już drogie.

Presta Shop - dodatek do usprawnienia seo w sklepie internetowym

 

Kolejnym plusem PrestaShop jest bardzo przejrzysty system z bazą zamówień oraz klientów. W łatwy sposób można zarządzać zamówieniami, edytować produkty, wystawiać faktury i ustawiać płatności za przesyłkę czy transport.

PrestaShop jest lekkie i nie potrzebuje dedykowanego hostingu aby sklep działał sprawnie. Wszystko oczywiście zależy od ilości produkty jakie mamy w naszym sklepie online. Mimo wszystko przed podjęciem decyzji warto zapoznać się ze specyfikacją PrestaShop. Można ją znaleźć tutaj https://www.PrestaShop.com/en/system-requirements

Presta Shop – społeczność i wsparcie

Często może się wydawać, że nie jest to duży plus. Przeciwnie. Duża społeczność PrestaShop sprawia, że w internecie znajdziesz odpowiedzi na prawie wszystkie pytania a także rozwiązania problemów, które zapewne napotkasz przy pracy nad swoim sklepem internetowym. Na forum PrestaShop na pewno znajdziesz odpowiedź na swoje wątpliwości, a jeśli nie to możesz śmiało pytać a przyjazna społeczność z chęcią udzieli Ci wsparcia.

Niestety profesjonalne wsparcie developerów PrestaShop jest płatne. Ceny są uzależnione od planu jaki wybierzemy.

Presta Shop – Czy warto?

Podsumowując, PrestaShop jest bardzo popularnym systemem do zarządzania sklepem internetowym i polecany jest początkującym jak i zaawansowanym użytkownikom, jednak posiada także swoje wady.

Główną z nich moim zdaniem jest wysoka cena wtyczek, które w innych systemach (np. WordPress) są darmowe. Oczywiście, mamy wówczas wsparcie przy instalacji i konfiguracji, jednak dla niektórych osób koszt dodatków może okazać się zbyt wygórowany i zdecydują się oni na inne rozwiązania.

Ważne aby ten koszt wziąć pod uwagę już na początku i przekalkulować wszystko skrupulatnie, bo późniejsza zmiana systemu cms w sklepie internetowym jest bardzo czasochłonna.

Connect

Od lat jestem pasjonatką nowych technologii. Interesuję się przede wszystkim marketingiem internetowym i tworzeniem stron. Miałam przyjemność pracować dla takich firm jak Jatomi Fitness, Onet (praca z redakcją Newseek Polska) czy Allegro. Zachęcam do odwiedzenia mojego profilu w serwisie Linkedin: https://www.linkedin.com/in/aleksandranowicka/

Zostaw komentarz


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('//wp-content/wf...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52