Strony internetowe WordPress

WordPress jest najpopularniejszym system zarządzania treścią na stronie internetowej. Z tego powodu wielu Klientów chce aby ich strony www były zaprojektowane na tej platformie.

Jest to dobre rozwiązanie ponieważ firma nie jest zależna od wykonawcy systemu cms. Stworzenie dedykowanego cmsa jest kosztowne i czasochłonne. WordPress ma bardzo duże możliwości rozbudowy i jest stale udoskonalany. Bardzo wiele znanych i dużych portali korzysta z WordPressa co jest także potwierdzeniem tego, że jest to dobre, ekonomiczne rozwiązanie dla dużych i małych firm oraz blogerów.

Jeśli zależy Ci na tym aby relatywnie szybko stworzyć stronę internetową i ponosić przy tym ogromnych kosztów, to WordPress będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.

Oczywiście, zdania na temat WordPressa są podzielone. Wiele osób zarzuca WordPressowi luki bezpieczeństa. Podczas mojego 10-letniego doświadczenia w pracy na WordPressie nie miałam jednak ani jednej takiej sytuacji.

Jakie są zalety WordPressa?

 • Funkcjonalność
  Sam w sobie WordPress posiada ogromną ilość funkcji i możliwości. Jeśli jednak chcemy aby było ich więcej możemy korzystać z gotowych wtyczek lub stworzyć własne. Przed instalacją wtyczki należy sprawdzić czy jest ona aktualizowana i jakie posiada opinie aby nie dodać do strony czegoś co znacznie ją spowolni lub spowoduje innego rodzaju błędy.
 • Swoboda
  Wordpress’a w łatwy sposób można przystosować do swoich oczekiwań. Jeśli znamy się na programowaniu mamy praktycznie nieograniczone pole do popisu. Jeśli nie potrafisz programować możesz skorzystać z gotowych rozwiązań jak szablony do WordPressa.
 • Sklep internetowy
  Na WordPressie można stworzyć dobrej jakości sklep internetowy. Najpopularniejszym dodatkiem do Worpdressa dający taką możliwość jest WooCommerce. Jest to bardzo popularne rozwiązanie.Dla osób, którym zależy na bardziej rozbudowanej platformie do sklepu internetowego polecamy inne systemy takie jak Magento lub PrestaShop, jednak dla Klientów prowadzących średniej wielkości sklepy online WordPress będzie zdecydowanie dobrym wyborem.
 • Prostota instalacji
  Dzięki temu, że WordPress jest tak popularnym systemem cms bardzo łatwo jest go zainstalować na serwerze ponieważ już prawie każdy dostawca hostingu ma opcję tzw autoinstalatora, dzięki któremu jednym kliknięciem sprawimy, że czysty WordPress pojawi się pod wybraną przez nas domeną.
 • Społeczność
  Ogromna społeczność Worpdressa sprawia, że praktycznie każdy problem jesteś w stanie rozwiązać samemu.
  Na stronie WordPressa znajdziesz forum dyskusyjne gdzie znajdziesz odpowiedzi na większość pytań, a jeśli nie znajdziesz to możesz rozpocząć nową dyskusję i na pewno ktoś udzieli Ci wsparcia.
 • Wydajność
  Wiele osób zarzuca WordPressowi słabą wydajność. Najczęściej jednak jest to spowodowane instalacją zbyt dużej ilości wtyczek i brakiem aktualizacji systemu oraz dodatków. Warto analizować prędkość ładowania się strony po wprowadzeniu dodatkowych funkcjonalności aby sprawdzić czy coś nie działa na niekorzyść strony internetowej.

Z WordPressem możemy zrobić niemalże wszystko. Cokolwiek nie wymyślisz możesz to mieć. Nawet jeśli chcesz stworzyć funkcjonalny system CRM, z WordPressem jest to możliwe.

Dzięki wtyczce BuddyPress mamy możliwość stworzenia platformy społecznościowej lub portalu randkowego. Za sprawą BBpress stworzymy forum dyskusyjne na WordPressie. Każda z tych rzeczy może wyglądać bardzo atrakcyjnie jeśli o to postaramy.

Wygląd strony na WordPressie

Na rynku dostępnych jest także bardzo dużo szablonów, które można bez problemu dostosować do własnych potrzeb. Na Themeforest znaleźć można tysiące szablonów pod wybraną kategorię. Większość szablonów posiada także kilka wersji demonstracyjnych, więc kupując jeden szablon możesz do woli wybierać różne układy strony internetowej.

Niektóre szablony na prawdę zachwycają swoim wyglądem i podążają za trendami w web designie. Jeśli nie chcemy korzystać z takich gotowych szablonów, warto na pewno przejrzeć bazę w celu inspiracji.

Integracja WordPressa

Plusem stron opartych o WordPress jest integracja z wieloma systemami zewnętrznymi takimi jak Get Response, MailChimp, ZenDesk, TalkTo i wiele innych. Niemal każdy z tych programów posiada dedykowane wtyczki wspomagające integrację z WordPressem.

Wtyczka Visual Composer pomoże w stworzeniu atrakcyjnego wizualnie layoutu strony internetowej. Dzięki jej zaawansowanym funkcjom możemy zadbać o to aby strona czy sklep internetowy były responsywne co jest obecnie bardzo istotne. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba mieć wiedzy programistycznej aby stworzyć prostą stronę na Wordpresie. Większość szablonów do WordPressa korzysta z tego rozwiązania. Obecnie można pobrać Visual Composera za darmo lub skorzystać z bardziej rozbudowanej wersji Premium.

W Visual Composerze ustawisz układ strony, zadecydujesz ile kolumn ma posiadać dany element. Może być on umieszczony na całej szerokości strony, bądź w siatce, z miejscem po bokach.

Visual Composer ma wbudowanych bardzo wiele elementów aby uatrakcyjnić witrynę internetową. Jeśli potrzebujesz tabelę z cennikiem, slider, accordion, ikony, call to action – znajdziesz to wszystko w tym właśnie dodatku.

Wordpress Visual Composer

 

Codzienna praca z WordPressem

Praca na stronie internetowej opartej o WordPressa może być dużą przyjemnością. Gdy poznamy już jego podstawowe funkcje w codziennej pracy będzie można skupić się na tworzeniu wartościowych treści a nie na tym aby przypadkiem czegoś nie popsuć na stronie.

Zaletą WordPressa jest także zarządzanie mediami takimi jak zdjęcia czy filmy. Dostępna jest przestępna podstrona gdzie możemy dodawać, usuwać i edytować wszelkiego rodzaju pliki multimedialne oraz nadawać im odpowiednie opisy w meta tagach, co szczególnie jest istotne w przypadku atrybutu ALT dla obrazów.

Dostęp do kodu z panelu WordPressa

Jeśli posiadasz wiedzę programistyczną i znasz przynajmniej Html i Css, możesz edytować kod bezpośrednio w panelu administracyjnym. Jest to duże ułatwienie, ponieważ nie trzeba korzystać z programów do obsługi FTP lub edytorów HTML.

Najnowsza wersja WordPressa została wyposażona w bardziej rozbudowany edytor. Dzięki niemu łatwiej wykryć błędy w kodzie. Jednocześnie podczas dodawania nowych linijek kodu, WordPress podpowiada co należy wpisać, tak jak ma to miejsce w popularnych edytorach.

Wygodny edytor

W Wodpressie pisze się niemal tak jak w Wordzie. Standardowy edytor można urozmaicić o dodatkowe funkcje dzięki edytorowi WYSIWG.

Pisanie tekstów jest łatwiejsze za sprawą trybu pisania bez rozpraszania. Gdy wybierzesz tą opcję, będziesz widzieć jedynie tekst, który piszesz, bez rozpraszających paneli bocznych Wordrpessa.

Nie ma także problemu z dodawaniem zdjęć czy innych plików w treści strony dzięki przyciskowi Dodaj Medium. W łatwy sposób można także dane media edytować.

Strona na WordPressie a SEO

Kolejnym plusem korzystania z Worpdressa jest niewątpliwie możliwość optymalizacji witryny w sposób zgodny z wytycznymi Google. Jest to bardzo istotny element przy projektowaniu stron internetowych.

Większość szablonów posiada swoje rozszerzenia pomagające optymalizować treści.

Możemy także skorzystać z takich narzędzi jak All in One Seo Pack czy popularny Yoast. Dzięki tym dodatkom możemy połączyć naszą stronę na WordPressie z Search Console, ustawić odpowiednie atrybuty oraz zoptymalizować meta tagi dla każdej z podstron czy postów.

Istotnym elementem jest także wygenerowanie mapy strony w formacie XML.

Ile kosztuje strona na WordPressie?

Strony na WordPressie kosztują od 1000 zł wzwyż.

Cena strony postawionej na Worpdressie zależna jest od tego jakie funkcjonalności mają zostać wprowadzone.
Często klienci mają wybrany szablon do WordPressa, z którego chcą skorzystać i wymagają jedynie pomocy przy wdrożeniu tego rozwiązania. Wówczas koszt usługi jest tańszy.

Inaczej ma się sprawa gdy Klient sam nie do końca ma wizję swojej witryny. Wówczas warto przygotować specjalnie dla niego projekt graficzny strony www a następnie ustalić czy zaspokoi on oczekiwania Klienta.

Jeśli chcesz wiedzieć ile kosztuje strona w WordPress skontaktuj się z nami a przygotujemy dokładną wycenę.

Jak stworzyć stronę internetową na Worpdressie?

Pomimo łatwości obsługi systemu cms WordPress, początkujący użytkownicy będą musieli poświęcić wiele dni lub nawet tygodni aby w pełni poznać możliwości systemu.

Niektórym wydaje się, że można przy jednym kliknięciu zainstalować kupiony szablon do WordPressa i na tym jedynie będzie polegała cała praca. W praktyce okazuje się, że nie jest to tak oczywiste.

Przede wszystkim, tak samo jak w przypadku każdego innego projektu, musimy ustalić jaki jest cel posiadania swojej strony internetowej. Czy zależy nam na sprzedaży produktów w sieci, czy na wypromowaniu swojej osoby, a może na zwiększeniu zainteresowania konkretnymi usługami jakie oferujemy?

W zależności od tego jaki jest cel, należy opracować odpowiednią strategię przy projektowaniu strony na WordPressie.

Inaczej eksponuje się na stronie usługi a inaczej będziemy działać gdy chcemy wypromować w sieci siebie.

W każdym z tych przypadków warto prowadzić bloga na WordPressie. Najlepiej aby był on w tej samej domenie co strona docelowa. Nie polecamy tworzenia blogów na subdomenach lub na nowych domenach.

Podsumowując…

Pomimo oczywistych wad systemu takiego jak Wordrpess, wciąż nie ma na rynku żadnej alternatywy dla niego. Systemy takie jak Joomla czy Drupal nie będą dobrym rozwiązaniem dla osób, które dopiero zaczynają przygodę w internecie. Dlatego nadal jedyne co możemy zrobić to polecić WordPressa jako system, który na pewno będzie rozwijał się dalej.