Strony AMP

Czym jest AMP?

Strony AMP czyli przyspieszone strony internetowe, które znacznie szybciej ładują się na urządzeniach mobilnych. Przyspieszone strony mobilne to standard, dzięki któremu możliwe jest stworzenie strony www, która zawiera jak najmniej zbędnych elementów przyczyniających się do spowolnienia działania witryny. W związku z tym, że użytkownicy urządzeń mobilny chcą przede wszystkim otrzymywać konkretne informacje, których poszukują, AMP są co raz częściej wdrażane, szczególnie przy dużych portalach, gdzie informacja jest najważniejsza.

Strony AMP ładują się szybko nawet wtedy gdy użytkownik nie ma dostępu do dobrej sieci (korzysta na przykład z 3G lub EDGE) i w tych warunkach nie mógłby załadować strony internetowej, bądź czekałby bardzo długo.

W tym miejscu znajdziemy dokładną specyfikację.

Na Accelarated Mobile Pages składają się takie komponenty jak AMP HTML, AMP Cache oraz AMP JavaScript.

AMP przynosi bardzo dobre efekty w przypadku dużych serwisów magazynowych, w których najistotniejsza jest sama treść a nie wygląd witryny. Użytkownik chce znaleźć interesującą go informację w sposób szybki i czytelny. Możemy zauważyć ogromną przewagę stron AMP w wynikach wyszukiwania dla wiadomości Google (Google News). Dla wielu serwisów ruch z Google News jest kluczowym źródłem pozyskiwania użytkowników. W wynikach wyszukiwania Google strony AMP mają zdecydowane pierwszeństwo nad standardowymi wersjami.

Aby w poprawny sposób wdrożyć AMP na swojej stronie internetowej niezbędna jest stosowna wiedza informatyczna. WordPress oferuje dedykowaną wtyczkę do realizacji tego działania, jednak przy zastosowaniu darmowej wersji bardzo często pojawiają się błędy w Search Console, które mogą być problematyczne dla nowicjuszy.

Posiadanie strony w wersji AMP może przyczynić się do zwiększenia współczynnika CTR, ponieważ te wersje stron posiadają specjalne oznakowanie, który mówi użytkownikom, że witryna internetowa jest właśnie AMP. Dodatkowo poprzez szybsze ładowanie się strony zmniejszamy współczynnik odrzuceń. Musimy bowiem mieć na uwadze fakt, że nie każdy posiada dostatecznie dobry dostęp do internetu. Użytkownicy często odwiedzają strony internetowe np w pociągach, gdzie zasięg bardzo łatwo zgubić. Błyskawicznie ładująca się strona internetowa jest w tym przypadku lekiem na całe zło.