Responsywne strony www w 2018 roku

Responsywne strony internetowe Warszawa

Współczesne czasy i rozwój technologii niejako sprawiły, iż obecny Klient tworzy stronę internetową, która ma stanowić wersję mobilną – wygodną dla większości użytkowników. Jeden projekt musi zatem pasować dla użytkowników iPhone’a, jeszcze jeden dla Androida a kolejny dla tych, którzy używają Kindle’a. Aby strona odpowiadała wszystkim, dobrze jest kreować rozwiązania nie tylko uniwersalne, ale przede wszystkim współgrające z pozostałymi.

Dla wielu stron, tworzenie witryny internetowej dla każdej rozdzielczości i nowego urządzenia byłoby niemożliwe lub po prostu mało praktyczne. Co więc pozostaje przedsiębiorcy? Wybór pomiędzy jedną, a drugą grupą użytkowników? A może istnieje inna, sprawdzona metoda, pozwalająca na zaprojektowanie witryny odpowiadającej wszystkim?

Aby zgłębić temat, dobrze jest rozpocząć od krótkiego wyjaśnienia, czym jest właściwie responsywne projektowanie stron internetowych… Można śmiało powiedzieć, że jest to podejście zakładające, że zarówno sam projekt, jak i późniejszy rozwój witryny reaguje na otoczenie jak i środowiska użytkowników, uwzględniając przede wszystkim ekran, orientację i samą platformę. Taka praktyka ma sens w przypadku wysyłania zapytań o media CSS.

W skrócie – jeśli użytkownik przełącza się pomiędzy dwoma urządzeniami mobilnymi, strona powinna posiadać taką technologię, aby umożliwiała ona automatyczne przełączanie się w celu lepszego dopasowania obrazu, czy rozdzielczości. Pomysł ten skutecznie wyeliminowałby problem tworzenia rozwiązań, dostosowanych każdorazowo do poszczególnych, nowo powstałych urządzeń.

Technologia idzie do przodu, a wielu architektów zastanawia się, czy jest możliwe projektowanie fizycznych przestrzeni, które wraz z pojawianiem się większej ilości osób, powiększałyby swoją powierzchnię. Zadziwiająco szybko pojawiają się rozciągliwe czy automatycznie reagujące materiały, stanowiące klucz do sukcesu w całkiem niedalekiej przyszłości. Obecnie już bowiem można spotkać specjalny rodzaj szkła, który wraz ze zwiększeniem ilości osób, staje się rozwiązaniem nieprzejrzystym, zapewniającym właściwą prywatność i komfort.

Idąc za tokiem myślenia responsywnej architektury, można śmiało porównać ją do takiego samego tworzenia stron internetowych. w końcu budynki nie poszerzają się przy każdorazowej zmianie odwiedzających. Podobnie jest z witrynami internetowymi, z tą jednak różnicą, iż wymagają one bardziej kreatywnego, wręcz abstrakcyjnego myślenia.

Niektóre z obecnych już pomysłów są wykorzystywane na co dzień (jak np. zapytania o skrypty i media), warto jednak pamiętać, że strony, o których mowa mają nie tylko polegać na dostosowywaniu się do rozdzielczości, ale i tworzyć zupełnie nowe koncepcje, o innowacyjnych funkcjach i pomysłach.

Już teraz, dzień w dzień pojawiają się na rynku coraz to nowsze urządzenia o odmiennych parametrach ekranów, ich rozdzielczości czy wielkości. Jak można zorientować się przy obecnych, najnowocześniejszych smartfonach chociażby, wiele spośród takich produktów z automatu przełącza się np. z krajobrazu na portret. Jak zaplanować takie sytuacje, by w przyszłości nie być zdziwionym?

Elastyczność przede wszystkim

Jeszcze kilka lat temu, na stronach internetowych znajdowały się tylko niektóre, elastyczne struktury. Choć obrazy mogły swobodnie łamać wspomniane konstrukcje, w pewnych sytuacjach nie były wystarczające. Wtedy jednak wydawało się to prawdziwym luksusem, ale nie stanowiło wystarczającej elastyczności. Strona, choć konwertowała, nie potrafiła dostosować się do netbooka po tradycyjnym, dużym ekranie.

Zastosowanie odpowiednich obrazów

W przypadku metody opisywanej powyżej istnieje ryzyko, iż bardzo duże obrazy, choć właściwie się dopasują do ekranu, mogą zajmować sporą ilość miejsca i zdecydowanie wolniej się ładować. Filament Group podkreśla, że należy zatem wziąć pod uwagę nie tylko sam rozmiar, ale i rozdzielczość, zmniejszając ją w przypadkach mniejszych ekranów. Umożliwia to pozostawienie wysokiej jakości, jak i zaoszczędzenie ewentualnego miejsca, które przekłada się na szybsze ładowanie całej witryny.

Praktyczność Iphone’a

Praktycznym, a zarazem bardzo fajnym rozwiązaniem, zastosowanym w urządzeniach takich jak iPhone czy iPad Touch, jest wykorzystanie automatycznego skalowania projektów internetowych, w taki sposób, aby były one maksymalnie dopasowane do niewielkich ekranów. Mała przeglądarka oznacza więc nieco mniejsze napisy czy fotografie, ale i możliwość ich dowolnego powiększania w wybranej przez użytkownika chwili.

Struktura układa niestandardowego

Niekiedy na stronie wymagane jest wprowadzenie ekstremalnych zmian obrazu, co może nastąpić na dwa sposoby. Jednym z nich jest wykorzystanie oddzielnego arkusza stylów, kolejnym – wysłanie zapytania o media CSS (co w tym przypadku jest opcją zdecydowanie bardziej efektywną). Nie jest to kłopotem, gdyż pewne style pozostają całkowicie niezmienne, podczas gdy inne arkusze mogą swobodnie dziedziczyć niektóre style i przesuwać je np. za pomocą ruchów, czy szerokości.

Jak zostało to wspomniane powyżej, najefektywniejsze wydaje się zapytanie o media CSS. Najlepiej więc umieszczać je w jednym arkuszu stylów, z pozostałymi na stronie internetowej. Umożliwia to oszczędność czasu , poprzez brak konieczności tworzenia wielu żądań dla wielu, różnorodnych arkuszy.

Wyświetlanie bądź ukrywanie łącza do treści

Dla profesjonalisty zmniejszanie poszczególnych treści i obiektów, oraz dopasowywanie ich do mniejszego ekranu nie jest rzeczą trudną. Niestety nie zawsze takie rozwiązanie , powiązane z wyświetlaniem treści dużego obiektu na małym ekranie, jest koncepcją właściwą. Istnieją bowiem lepsze pomysły, takie jak chociażby zastosowanie listów i wierszy, zamiast tradycyjnych kolumn czy też zastosowanie bardziej skoncentrowanej, przejrzystej treści.

Oprócz ukrywania treści na mniejszych ekranach, istnieje także opcja ukrywania zawartości w wybranym, domyślnym arkuszu stylów (co ma miejsce zwłaszcza przy dużo większych ekranach), dostępnym w wersjach mobilnych jak i na mniejszych urządzeniach.

Trzeba jednak odpowiedzieć sobie na pytanie czy takie rozwiązanie będzie zawsze dobrym wyjściem. Szczególnie w erze mobile first indexing należy dokładnie zastanowić się nad tym, które treści warto zostawić.

Ekran dotykowy kontra kursor

Ekrany dotykowe powoli stają się normą. Zwłaszcza na wszelkiego rodzaju urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony czy tablety – stanowią element obowiązkowy. Współczesne technologie sprawiają jednak, że stopniowo, także tradycyjne komputery stacjonarne czy laptopy zamieniają się w urządzenia, posiadające taką innowację.

Zarówno ekrany dotykowe, jak i klasyczne monitory posiadają inne właściwości projektowania. Na szczęście wykonanie właściwego projektu, w żadnym przypadku nie jest mocno skomplikowane.

Responsywne projektowanie strony internetowej wymaga przede wszystkim przemyślenia paru kwestii oraz dostosowania się do współczesnych technologii i możliwości. Niestety co i rusz wychodzić będą nowsze urządzenia, które w przyszłości mogą prowadzić do wielu problemów w działaniu niektórych witryn.

Aleksandra Nowicka

Od lat jestem pasjonatką nowych technologii. Interesuję się przede wszystkim marketingiem internetowym i tworzeniem stron. Miałam przyjemność pracować dla takich firm jak Jatomi Fitness, Onet (praca z redakcją Newseek Polska) czy Allegro. Zachęcam do odwiedzenia mojego profilu w serwisie Linkedin: https://www.linkedin.com/in/aleksandranowicka/

Powiązane artykuły

No Comments

Leave a Comment