Projektowanie stron www dla każdego

projektowanie stron internetowych grupy docelowej

Internet zapewnia szybki i wygodny dostęp do wiadomości wszelkiego rodzaju. Dzięki niemu przepływ informacji oraz różnego rodzaju usługi, od zamieszczania ogłoszeń aż po handel elektroniczny, i związane z nim usługi e-commerce ułatwiają życie konsumentom, a dla przedsiębiorców stwarzają coraz lepsze możliwości i usprawnienia działalności gospodarczej. Internet wydaje się być idealnym uzupełnieniem wielu aspektów życia społecznego, zawodowego, rodzinnego itd. Coraz częściej jednak słychać głosy przeciwne angażowaniu go w tak wielki obszar codziennego funkcjonowania przeciętnego człowieka.

Pojawiają się usługi, z których można skorzystać tylko online. Można zrozumieć taki stan rzeczy w na rynku komercyjnym, jednak pojawiają się obszary podstawowe, takie jak edukacja, w których praktycznie bezustanny dostęp do sieci i stron internetowych jest bezwzględnie wymagany ponieważ firmy nieobecne w sieci tracą bardzo duże pole do popisu.

Projektowanie poprawnych serwisów www dla każdej grupy wiekowej

Strony internetowe to obecnie must have i nie tylko mają je firmy ale także osoby prywatne.
Dzieci od najmłodszych lat przyzwyczajane są do łatwego dostępu do informacji poprzez liczne strony internetowe, rozrywki oraz sprzęty, które to zapewniają dwadzieścia cztery godziny na dobę. Mniejszości dzieci w wieku szkolnym i młodzieży, które nie posiadają akcesoriów pozwalających na swobodne korzystanie ze stron lub aplikacji mobilnych są często wykluczane i poniżane przez innych, nie mówiąc już o sytuacjach, gdy sprzęt tego typu potrzebny jest na obowiązkowych zajęciach szkolnych.

Obecnie osobom starszym trudno nadążać i radzić sobie z natłokiem technologicznych wymagań codziennego życia. Mają oni trudności w korzystaniu ze stron internetowych a co będzie w przyszłości z ludźmi teraz mającymi 20-40 lat? Teraz radzą sobie dobrze, ale postęp technologii, sprzętu elektronicznego oraz związanego z tym coraz wyższego poziomu komputeryzacji rozszerzającego się coraz bardziej w trybie życia codziennego społeczeństwa mogą się w przyszłości gubić.

Lepiej więc o tym pamiętać tworząc witryny, które spełnią wymagania każdej grupy wiekowej. Oczywiście profil działalności decyduje tutaj o wyglądzie serwisów internetowych. Firmy tworzące strony internetowe, często ten aspekt pomijają, projektując witryny “dla każdego”.

Dla osób starszych ważnym aspektem będzie czytelność strony. Istotny tutaj jest dobór kolorów oraz czcionek, aby nie raziły w oczy. Osoby młode lubią bardziej ekscentryczne, zwariowane layouty. Czytelność nie jest tutaj najważniejsza. Kolory mogą być zaskakujące i kontrastowe.

Strony internetowe i dobry ux

Dlatego tak ważne jest aby strony internetowe projektowane były pod kątem odbiorców. W szczególności ważne jest aby były funkcjonalne i łatwo było z nich korzystać. Strony internetowe muszą być też rzetelnie prowadzone, aby informacje na nich zawarte były odpowiednie i wartościowe dla użytkowników.

 

Aleksandra Ksann

Powiązane artykuły

No Comments

Leave a Comment