Jak dobierać kolory na stronę internetową? [Narzędzia]

Jak dobrać kolory na stronę internetową?

Przedstawiamy kilka ciekawych i praktycznych narzędzi, dzięki którym praca z kolorem będzie przyjemniejsza i szybsza. Sprawdź, które z nich przyda Ci się na co dzień, ponieważ każdy projekt, niezależnie od przeznaczenia wymaga pracy na właściwych barwach. Bez względu na to, czy jesteś na etapie tworzenia logo, określania tożsamości marki czy też projektowania strony internetowej, musisz zadbać, aby wykorzystywane kolory tworzyły spójną całość. Barwa dla projektanta jest więc czymś szalenie ważnym.. To od niej bowiem zależy, jak dana strona będzie odbierana przez użytkowników oraz czy będzie dla nich czytelna.

Współcześnie istnieje wiele różnorodnych narzędzi ułatwiających pracę i wybór właściwych barw. Tworząc ten artykuł, udało nam się wybrać aplikacje, z których wielu twórców stron korzysta na co dzień. Dzięki temu powstała lista jedenastu sprytnych programów, bez których być może już niedługo, nie będziesz mógł wyobrazić swojej pracy.

Pobierz kolory ze strony www

 

ColorSnapper 2

 

Pobieranie kolorów na strony

 

Jedna z najlepszych aplikacji, dedykowana dla użytkowników popularnych Maców. Jej obecność umożliwia szybkie wykorzystanie selektora kolorów powiększanych na dowolnym ekranie – zarówno w trybie offline jak i online. Wybór nie jest przypadkowy – program działa sprawnie, wygodnie i intuicyjnie, skracając czas pracy niejednego projektanta stron www.

Po dokonaniu konkretnego wyboru, kolor zostaje z automatu przechowany w panelu barw, aby mógł zostać wykorzystany w późniejszym czasie. Gdy użytkownik potrzebuje skopiować daną barwę, naciska jeden przycisk, kierujący ją do schowka.

Eye Dropper dla Chrome

Eye Dropper do pobierania kolorów ze stron

Korzystam na co dzień z tego narzędzia, do wyciągania kolorów ze stron internetowych. Narzędzie przechowuje w schowku pobrane kolory, możesz zatem do nich wrócić w każdej chwili.

Generatory kolorów

Klasyczne generatory palet, są koncepcjami praktycznymi, umożliwiającymi zestawienie wszystkich barw jednocześnie. To praktyczny pomysł na swobodne porównywanie kolorów, ich wzajemne zestawianie a także wybór tych podstawowych i pomocniczych barw, które wykorzystać możemy na stronie internetowej. Podjęcie konkretnej decyzji może nie należeć do najłatwiejszych, jednak z takimi programami sprawa wydaje się zdecydowanie łatwiejsza.

Coolors

Palety kolorów na strony www

Palety kolorów na strony www utworzysz za pomocą Coolors.

 

Bardzo cenionym generatorem palet jest Coolors. Choć nie jest on zbyt intuicyjny, co wspomniany poniżej program, także cieszy się dużą popularnością. Rozwiązanie umożliwia eksport, przechowywanie jak i ponowne użycie konkretnych barw w tak wygodnych narzędziach, jak chociażby Adobe. Co więcej, program posiada również wygodną w stosowaniu wersję mobilną, pozwalającą na wykorzystywanie aplikacji na dowolnie wybranym urządzeniu cyfrowym.

Color

Colors - strona do wyboru kolorów

Colors – dziwna strona do wyboru kolorów. Na czym to ma polegać?

 

Koncepcja spójna i prosta. Generator, który może być swobodnie wykorzystany w tradycyjnej przeglądarce internetowej. Dla mnie jednak kompletnie bezużyteczny. Kompletnie losowy dobór kolorów. Chyba, że jeszcze nie wiem jak z niego korzystać. Nie ma na co czekać, wypróbuj go już dziś!

Brandmark’s Color Wheels

Otrzymasz gotowe palety i zestawienia kolorystyczne

Ogromna doza inspiracji. Wgraj dowolny plik, może być zrzut ekranu Twojej strony i otrzymasz gotowe propozycje kolorów.

 

Koncepcja dla wygodnych programistów, którzy oczekują od programu czegoś więcej. Aplikacja wykorzystuje bowiem swój algorytm do automatycznego zapełniana kolorem zarówno ilustracji, jak i logo, makiety czy innego elementu graficznego. To doskonałe źródło wszelkich inspiracji, gdyż wystarczy przesłać zwyczajny, „płaski” projekt, by przy pomocy jednego kliknięcia uzyskać cała paletę wariacji i możliwości. Praca z tą aplikacją jest niezwykle wygodna, a do tego praktyczna.

LOLColors

Gotowe palety kolorów na strony i nie tylko

LolColors to sympatyczne narzędzie z ciekawymi, gotowymi paletami kolorów

 

Prosty, praktyczny zbiór palet kolorów. Witryna jest sposobem na wybór ulubionej palety barw i jej odpowiednie zastosowanie. Co więcej, pomysł pozwala również na przeglądanie najczęściej wybieranych zestawień przez użytkowników, co daje podgląd na ogólne gusta w konkretnych sytuacjach i określa trendy w kolorach dla stron www. Chociaż sam wybór jest nieco zawężony (w porównaniu do innych generatorów), produkt jest wart uwagi i zainteresowania każdego web designera.

FrankDeLoupe

Aplikacja do wyboru kolorów na www

 

Praktyczna aplikacja dla miłośników pracy na MAC OS X. Rozwiązanie, dzięki któremu użytkownik może swobodnie połączyć się z popularnym Photoshop’em oraz wygodnie i szybko dobrać zestawienie barw.

Kolorowe inspiracje na Twoją stronę

Liczne postępy w CSS sprawiają, że większość projektantów może teraz swobodnie korzystać z gradientów kolorów, dostępnych w Internecie. To likwiduje zmartwienia związane z „ciężkością” danego obrazu, czy koniecznością tworzenia i pisania uciążliwych kodów. Obecnie największym problemem jest próba zmniejszenia wyboru, do mniejszych palet. Poniżej prezentujemy cztery, perfekcyjne niemalże narzędzia, uważane przez wielu ekspertów za najlepsze wśród dostępnych na rynku.

Adobe Capture CC

motywy kolorystyczne www

Przekształcaj zdjęcia w motywy kolorystyczne

 

Adobe posiada wiele świetnych rozwiązań, z których na szczególną uwagę zasługuje aplikacja na iOS – Adobe Capture CC. Wystarczy tylko, iż użytkownik wykona proste zdjęcie, by program automatycznie wskazał wykorzystaną paletę barw, a następnie umieścił je w tle, aby można było z nich dowolnie skorzystać.

Colormind

Colormind i przykłady kolorów na stronach

Colormind pokaże Ci jak wybrana paleta barw będzie wyglądała na przykładowej stronie www.

Fantastyczna propozycja, wykorzystująca proces uczenia się albo też pobierania konkretnych danych wejściowych. Colormind uczy się więc zestawienia barw ze zdjęć, ilustracji czy innych grafik, co sprawia, że stanowi jedno z najlepszych a zarazem najinteligentniejszych rozwiązań, dostępnych na rynku.

Gradients. Io

Gradienty na strony www

Dzięki opisom kolorów możesz bez problemu zastosować je na swojej witrynie internetowej w css.

Czołowa postać – Luke Davies opracował doskonałe rozwiązanie polegające na obecności prostej strony www, prezentującej najlepsze, piękne zestawienia kolorów gradientowych. Umożliwiło mu to stworzenie koncepcji do realizacji własnych projektów.

Colorable

Colorable

 

Ostatnia z prezentowanych propozycji jest programem, zdecydowanie ułatwiającym zestawienia kombinacji różnorodnych kolorów przy pomocy kodów szesnastkowych. Użytkowanie tej formy jest banalne, wystarczy bowiem dodać wartość szesnastkową do dwóch barw, by na tej podstawie system samodzielnie ocenił kombinację, wzorując się na wytycznych WCAG (tych, dotyczących dostępności).

Taka koncepcja sprawia, iż nawet użytkownicy niedowidzący bądź niewidomi, są w stanie czytać dany projekt z tymi konkretnymi barwami. Podstawą działania strony jest więc dostępność zaleceń, co w przypadku takich aplikacji nie zdarza się zbyt często. Zaproponowane powyżej programy są tylko niewielkim ułamkiem tych stworzonych przez i dla programistów. Warto wypróbować ich możliwości, aby ułatwić sobie pracę i skrócić jej czas.

Aleksandra Nowicka

Od lat jestem pasjonatką nowych technologii. Interesuję się przede wszystkim marketingiem internetowym i tworzeniem stron. Miałam przyjemność pracować dla takich firm jak Jatomi Fitness, Onet (praca z redakcją Newseek Polska) czy Allegro. Zachęcam do odwiedzenia mojego profilu w serwisie Linkedin: https://www.linkedin.com/in/aleksandranowicka/

Powiązane artykuły

No Comments

Leave a Comment