Dobry projekt graficzny strony internetowej – Kontrast

strony internetowe warszawa

Przed nami kolejna część cyklu “Dobry projekt graficzny strony internetowej” Dziś poruszymy temat kontrastu na stronach internetowych. Jest to ważna kwestia i należy robić to w pełni świadomie. Jak zatem może podejść do tematu firma reklamowa bądź web designer?

Czym jest kontrast na stronie internetowej?

Kontrast to przeciwstawienie się elementów znajdujących się na stronie internetowej.

Jakie spotykamy rodzaje kontrastów?

Kontrast kolorystyczny
Kontrast w rozmiarze
Kontrast kształtów
Kontrast pozycji

Kontrast kolorystyczny na stronie internetowej

Kontrast kolorystyczny na stronie internetowej jest istotny nie tylko ze względu na estety strony www, lecz również ze względu na użyteczność strony (user experience). Najważniejsze jest to aby kolor tekstu był czytelny na stronie internetowej, nie możemy dopuścić do tego aby tekst był zbyt jasny.

Narzędziem pomocnym przy optymalizacji kolorów na stronie jest Check my Colours stworzone przez Giovanni Scala. Można za pomocą tego narzędzia sprawdzić czy kontrast na naszej stronie internetowej jest odpowiedni. Kontrast jest używany przez wiele osób tworzących strony internetowe, często nieświadomie.  Agencje reklamowe chętnie korzystają z tego narzędzia. Kontrast nadaje hierarchię ważności poszczególnym elementom na stronie.

Kontrast w rozmiarze na stronie internetowej

Kontrast w rozmiarze jest czymś dość oczywistym. Często podświadomie nadajemy poszczególnym elementom na stronie internetowej odpowiedni rozmiar biorąc pod uwagę ich ważność dla użytkownika. Jest to szczególnie przydatne jeżeli tworzymy stronę internetową bardzo oszczędną w kolory. Możemy w ten sposób sprecyzować gdzie użytkownik powinien patrzeć, co jest najważniejsze na stronie.

Powinniśmy tworzyć nagłówki oraz tytuły w odpowiednio większych rozmiarach niż sama treść, stosując przy tym znaczniki h1, h2, h3 itd co dodatkowo wpływa odpowiednio na Seo naszej strony internetowej. Każda firma reklamowa powinna o tym wiedzieć.

Aleksandra Ksann

Powiązane artykuły

No Comments

Leave a Comment