DirectX 12 – czy nadchodzi zmiana na korzyść graczy?

Microsoft zapowiedział nowego DirectX 12 już w zeszłym roku, jednak nadal nie jest on w pełni skończony. Zgodnie z tokiem powstawania do tej pory nowych wersji platformy DirectX, użytkownicy chcąc korzystać z nowych funkcji byli zmuszeni do zakupu nowego GPU obsługującego te nowe funkcje, jednakże nie tym razem. Jak zapewnia Microsoft, DirectX 12 będzie współpracował z większością dostępnego na rynku sprzętu graficznego w dużej części, jednakże by skorzystać z niektórych nowych możliwości DX12, będzie potrzebny zakup nowego GPU obsługującego w pełni DX12.

Poprzednie wersje DirectX skupiały się na poprawach wizualnych grafiki poprzez dodawanie nowych efektów renderujących, takich jak teselacja czy bardziej realistyczne cieniowanie, tym razem ma być trochę inaczej, granie na jednostkach PC ma być bardziej zbliżone wydajnością do konsol. W skrócie, dostaniemy większą efektywność i zwiększenie ilości klatek, a przez to wydajności, poprzez lepszą współpracę między procesorami a grafiką naszych komputerów. Skoki wydajnościowe według zapowiedzi mogą sięgać rzędu nawet 60%, każdy gracz wie co to oznacza.

Oczywiście nie zabraknie nowych możliwości wprowadzanych przez nowy DirectX. Jednakże myślę, że trzeba podchodzić do takich zapowiedzi z pewną rezerwą, by nie ulec rozczarowaniu. Pamiętajmy, że nadal zostało trochę czasu do wypuszczenia nowego DX, a już teraz Microsoft potwierdził, iż D3D 12 ma być zintegrowaną i ekskluzywną częścią nowego systemu operacyjnego Windows 10 a co za tym idzie D3D 12 nie trafi do użytkowników Windows 7 , 8 ani 8.1. Jak widać po raz kolejny Microsoft nie jest pobłażliwy w stosunku do użytkowników, którzy nie chcą robić przesiadki na ich nowy system operacyjny.
Zobaczymy czego jeszcze uda nam się dowiedzieć w najbliższych miesiącach przed premierą, tymczasem zostaje nam oglądanie demek technologicznych z nowego DirectX w sieci i przygotowywanie się do przesiadki na nowego Windowsa.

Krzysztof

Powiązane artykuły

No Comments

Leave a Comment