Aplikacje, Najlepsze aplikacje na Androida, Przydatne aplikacje na Androida

Rowerem i żaglem po nie oznakowanym szlaku, ale…

Aplikacje mobilne to rewolucja nie tylko w aspekcie szybkości porozumiewania się, zasięgania informacji lub trafiania pojazdem do zaplanowanego punktu. Dziś nawet tworzenie mockupów aplikacji mobilnej da się zrobić w aplikacji przeznaczonej tylko do tego. Jedną z ciekawostek związanych z aplikacjami mobilnymi jest to, że nawet twórcy nowych szlaków turystycznych niekoniecznie ich oznakowanie sprowadzają do „fizycznej” informacji wizualnej, ale do opisu trasy w specjalnych mobilnych aplikacjach.

Ale nie tylko o rowery tu idzie – nieco podobnie zaczyna się dziać z rejsami po jeziorach. Coraz częściej widać sternika wpatrzonego w ekran monitora, na którym widzi nie tylko trasę, ale również mielizny, głazy leżące na dnie i stwarzające zagrożenie. Dodatkowo siłę wiatru i ewentualne zagrożenie z wyprzedzeniem czasowym.

Rzecz jasna fizyczne oznakowania szlaków rejsowych jeszcze długo będą bardzo ważne.

Wracając do aplikacji rowerowych. Właśnie na ukończeniu jest szlak rowerowy „Green Velo”, który wiedzie przez całą północną część województwa warmińsko-mazurskiego, potem idzie na Podlasie, dalej na południe i kończy się w świętokrzyskiem. Jest to najdroższa i chyba jedna z najbardziej sensownych inwestycji turystycznych finansowanych ze środków unijnych. Oznakowanie szlaku nie jest zbyt bogate, choć zadbano o infrastrukturę, np. w postaci miejsc do odpoczynku i punktów mechanicznych. Punkty te wraz z trasą znajdą się w specjalnie tworzonej dla szlaku, aplikacji mobilnej.

Rower staje się coraz popularniejszym środkiem do zachowania kondycji, także w poruszaniu się po dużych miastach. Toteż pojawiło się kilka aplikacji mobilnych pokazujących w komórkach nie tylko dokładną, przejechaną trasę, wysokość nad poziomem morza, ale również ilość spalonych kalorii i inne parametry związane z ruchem. Aplikacje te działają głownie na Androidzie i iOS, chociaż też niektóre na Windows Phone, Blackberry i Symbian.

Godne podkreślenia jest to, że koszt ich instalacji jest niewielki, choć część z nich jest bezpłatna, jak choćby u nas póki co najpopularniejszy Endomondo. Można też wśród rowerowych aplikacji mobilnych polecić m.in.: Bikecomputer, Garmin Fit i Connect.

Część tych aplikacji umożliwia zamieszczanie na Facebooku postępów jazdy.

Zatem rewolucja totalna, nie tylko, jeśli idzie o nasze prywatne możliwości pomiarowe, ale również w aspekcie informacji wizualnej szlaków turystycznych, która jest po prostu minimalizowana na rzecz elektronicznych aplikacji mobilnych.

You Might Also Like