Marketing,

Like vs Share – Co się bardziej liczy?

Strony internetowe obecnie muszą być promowane w social mediach aby odnieść sukces. Co raz częściej spotykam się ze stwierdzeniem, że „like” czyli polubienie na Facebooku ma co raz mniejsze znaczenie. Wiele agencji reklamowych w Warszawie i nie tylko już o tym wie, dlatego proponują swoim klientom tworzenie atrakcyjnych treści, a copywriterzy mają teraz bardzo dużo ciekawych ofert pracy. Owszem jest to prawda w pewnym sensie choć polubienie na Facebooku, ma wciąż spore znaczenie. Wszystko zależy od tego na czym nam zależy. Z punktu widzenia SEO, faktycznie udostępnienie treści daje większego kopa.

Link do strony internetowej pojawia się wówczas na wielu tablicach, co ma wpływ na pozycje w Google. Od dłuższego czasu mówi się, jak duże znaczenie w pozycjonowaniu stron mają portale społecznościowe. Szczególnie w dobie gdy Tweety i udostępnienia na Facebooku indeksowane są przez Google.

Posty udostępnione przez użytkowników są korzystniejsze z uwagi na to, że wyświetlać się one mogą cały czas na tablicy użytkowników o ile nie usuną oni ich z wall’a. Jest to zdecydowanie lepsze dla stron internetowych. Polubienie widoczne jest przez krótki okres czasu, ciężej jest go dostrzec. Pojawia się przez chwilę i ma w zasadzie znaczenie informacyjne, że dana osoba coś lubi. Ma to także znaczenie dla osoby, która treść opublikowała, przykładowo tekst lub zdjęcie. Znaczy to, że treść udostępniona cieszyła się zainteresowaniem i miała pozytywny oddźwięk. Często również ludzie klikają „lubię to” aby pokazać danej osobie aprobatę. Czynników dla, których użytkownicy klikają „lubię to” jest bardzo wiele i nie sposób tego dokładnie omówić w ramach tego postu.

Ilość polubień danego fan page’a ma również duże znaczenie. W tym przypadku mowa o polubieniu stron firmowych, nie jedynie postów. Ma to znaczenie wizerunkowe. Im więcej postów tym bardziej fan page wydaje się ciekawy i od razu użytkownicy chętniej zapoznają się z jego treścią. Jest to tzw owczy pęd. Jeśli tłum coś uznaje za dobre, oznacza to, że tak w istocie jest. Doświadczeni życiem wiedzą, że nie zawsze jest to prawda, ale w social mediach jest to bardzo zauważalne. Nie ma to jednak dużego znaczenia z punktu widzenia pozycjonowania stron internetowych.
Dzięki sytuacji gdy użytkownik polubi nasz fan page, osiągamy kolejną korzyść. Mianowicie widzi on to co udostępniamy i może się do tego odnieść. Niestety Facebook wprowadził algorytmy za sprawą, których posty nie docierają do wszystkich użytkowników, którzy lubią dany fan page. Trzeba już niestety posiłkować się opcją promowania postów, co może być kosztowne, dlatego dobrze jest zlecić to agencji reklamowej.

Udostępnione mają także duże znaczenie jeżeli chodzi o aspekt psychologiczny. Jeżeli użytkownik udostępnia jakąś treść oznacza to, że uważa ją za wartą polecenia lub się z nią identyfikuje. Polubienie wpisu może być przypadkowe, bądź spowodowane sympatią do osoby, która wpis publikuje, niekoniecznie ma zatem dużą wartość.

Podsumowując, w czasie gdy bardzo duże znaczenie ma content marketing na stronach internetowych, należy tworzyć treści na tyle atrakcyjne aby generowały jak najwięcej udostępnień, co będzie miało bardzo pozytywny wpływ na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania oraz na zwiększenie grona odbiorców. Dlatego nie warto tracić czasu na pisanie słabych jakościowo wpisów kierując się tylko i wyłącznie wysokimi pozycjami w Google. Daj ludziom coś czego oczekują a na pewno odwdzięczą się Tobie tym samym.

You Might Also Like